Obavijesti pred završetak nastavne godine

Autor: Mirela Majnarić, 21. 5. 2020.

U nastavku vijesti (opširnije) pročitajte informacije o:
  • izbornim predmetima
  • utvrđivanju ocjene vladanja učenika
  • utvrđivanju zaključnih ocjena iz predmeta
  • dopunskom radu i popravnim ispitima

1) Izborni predmeti

Roditelji učenika sadašnjeg 1. razreda i 2. razreda uz vjeronauk mogu odabrati i informatiku (NOVO od školske godine 2020./2021.) kao izborni predmet.

Roditelji učenika sadašnjeg 3. razreda imaju mogućnost, uz vjeronauk, odabrati njemački jezik i informatiku (NOVO od školske godine 2020./2021.), kao izborne predmete.

Roditelji učenika sadašnjeg 6. razreda, uz postojeće izborne programe, imaju mogućnost odabrati informatiku kao izborni predmet.

Ne zaboravite, rok za ispis iz izbornog predmeta je najkasnije do 30. lipnja tekuće školske godine.

Molimo Vas, obavijestite razrednike putem maila o svojoj odluci/odabiru do 29. svibnja 2020. godine, dok će ispunjeni papirnati formulari biti dostavljeni početkom iduće školske godine. Napominjemo da je učenik obvezan pohađati izborni predmet do kraja školske godine i iz njega će biti ocjenjen.

Izborni predmeti u našoj školi i razredi u kojima se (prvi puta) biraju:

• INFORMATIKA (od 1. do 4. razreda – novo od sljedeće školske godine, 7.razred)
  • NJEMAČKI JEZIK (od 4. razreda)
  • RIMOKATOLIČKI VJERONAUK (od 1. razreda)
  • ISLAMSKI VJERONAUK (od 1. razreda)

Informatika je obavezan predmet u 5. i 6. razredu.

Roditelji će mailom dobiti zahtjev za uključivanje ili prestanak pohađanja izbornog predmeta, a objavit ćemo ga i na webu u privitku ove vijesti.

2) Utvrđivanje ocjene vladanja

Opisne ocjene vladanja su: uzorno, dobro i loše.
Ocjenu iz vladanja utvrđuje razredno vijeće na prijedlog razrednika.
Ocjena vladanja utvrđuje se javno u razrednom odjelu na kraju nastavne godine.

Članak 76. Zakona
Učenik ili roditelj koji nije zadovoljan ocjenom iz vladanja može u roku od dva dana od završetka nastavne godine podnijeti zahtjev učiteljskom vijeću radi preispitivanja ocjene. Odluka o ocjeni vladanja učiteljskog vijeća je konačna.

Ocjenu vladanja razrednici će upisati u eDnevnik najkasnije 18. ili 19.6.2020. (nakon održanog sata razrednika i razrednog vijeća). Rok za žalbu je 22. i 23.6.
Roditelji koji se žale na ocjenu vladanja, moraju svoju žalbu uputiti pismeno i s potpisom u tajništvo škole.

U članku 76. iza stavka 7. dodaje se stavak 8. koji glasi:

„(8) Iznimno od stavka 5. ovog članka, zbog Odluke o proglašenju epidemije bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2 u Republici Hrvatskoj, u odnosu na koju je i Svjetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju, u školskoj godini 2019./2020. u slučaju da je povjerenstvo učeniku utvrdilo ocjenu nedovoljan (1), a učenik ima zaključenu ocjenu nedovoljan iz najviše četiri nastavna predmeta, upućuje ga se na dopunski rad iz članka 75. ovoga Zakona.“

3) Utvrđivanje ocjena iz predmeta

Ocjene iz nastavnih predmeta utvrđuju se brojčano. Zaključna ocjena za svaki nastavni predmet utvrđuje se javno u razrednom odjelu.
Zaključna ocjena ne mora biti aritmetička sredina svih ocjena iz predmeta.
Opći uspjeh učenika na prijedlog razrednika utvrđuje razredno vijeće.

Članak 76. Zakona

(2) Polaganje ispita iz stavka 1. ovoga članka provodi se u roku od dva dana od dana podnošenja zahtjeva.

4) Dopunski rad i popravni ispit

Članak 75. Zakona
(1) Za učenika koji na kraju nastavne godine ima ocjenu nedovoljan (1) iz najviše dva nastavna predmeta, škola je dužna organizirati pomoć u učenju i nadoknađivanju znanja kroz dopunski nastavni rad koji je učenik dužan pohađati.
(2) Trajanje dopunskog nastavnog rada iz stavka 1 ovoga članka utvrđuje učiteljsko vijeće po nastavnim predmetima i ne može biti kraće od 10 i dulje od 25 sati po nastavnom predmetu.

(3) U slučaju da učenik tijekom dopunskog nastavnog rada iz stavka 1.ovoga članka ostvari očekivane ishode, učitelj mu zaključuje prolaznu ocjenu.
S ocjenom ili potrebom upućivanja učenika na popravni ispit učitelj  je dužan upoznati učenika za zadnjem satu dopunskog nastavnog rada.

(4) Ako se učeniku od 4. do 8. razreda osnovne škole nakon dopunskog nastavnog rada ne zaključi prolazna ocjena, učenik se upućuje na popravni ispit koji se održava krajem školske godine, a najkasnije do 25.8. tekuće godine.

U članku 75. iza stavka 6. dodaju se stavci 7., 8. i 9. koji glase:

„(7) Iznimno od stavka 1. ovog članka, zbog Odluke o proglašenju epidemije bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2 u Republici Hrvatskoj, u odnosu na koju je i Svjetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju, u školskoj godini 2019./2020.  za učenika koji na kraju nastavne godine ima ocjenu nedovoljan (1) iz najviše četiri nastavna predmeta,škola je dužna organizirati pomoć u učenju i nadoknađivanju znanja kroz dopunski nastavni rad koji je učenik dužan pohađati.

(8) Iznimno od stavka 4. ovog članka, zbog Odluke o proglašenju epidemije bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2 u Republici Hrvatskoj, u odnosu na koju je i Svjetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju, u školskoj godini 2019./2020., na popravni ispit koji se održava krajem školske godine, a najkasnije do  25. kolovoza tekuće godine upućuje se učenik od petog do osmog razreda osnovne škole i učenik srednje škole, kojemu nakon dopunskog nastavnog rada nije zaključena prolazna ocjena.

(9) Zbog Odluke o proglašenju epidemije bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2 u Republici Hrvatskoj, u odnosu na koju je i Svjetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju, u školskoj godini 2019./2020. škola je iznimno dužna učenicima, kojima je na popravnom ispitu zaključena ocjena nedovoljan (1), organizirati dodatni popravni ispit najkasnije do kraja školske godine 2019./2020.“

15.-19. 4. - matična

15.-19. 4. - PŠ

« Travanj 2024 »

Osnovna škola Zvonka Cara Crikvenica / Kotorska bb, HR-51260 Crikvenica / www.os-zvonka-cara-crikvenica.skole.hr / ured@os-zvonka-cara-crikvenica.skole.hr