EUROPSKI TJEDAN KRETANJA 2011 - ALTERNATIVNA MOBILNOST

Autor: Julijana Plenča, 25. 9. 2011.

DVADESETAK UČENIKA OŠ ZVONKA CARA NAPRAVILO MALI »POKUS« UZ EUROPSKI TJEDAN KRETANJA

Selčani došli u školu u Crikvenicu biciklima

CRIKVENICA Dvadesetak učenika OŠ Zvonka Cara iz Crikvenice koji svakodnevno putuju na nastavu iz Selca, došlo je u školu biciklima. Pratnju su činile njihove učiteljice Ana Lončarić i Marijana Marić Tonković koje vrlo često dolaze na posao biciklom. Kolonu mladih biciklista koji su na originalan način odlučili obilježiti Europski dan kretanja, pratili su policajci, jedan automobil na čelu i jedan na začelju kolone. Učenici starijih razreda crikveničke škole okupili su se na placi u Selcu u 7.15, a pred školu su stigli u 7.40 sati. Možda bi bili i brži da se nisu dogodile dvije manje nezgode. Na dva bicikla pali su lanci, no spretniji biciklisti brzo su sredili kvar da bi kolona stigla na početak nastave.
    Dio puta od Selca do Crikvenice prolazi uz more. Dionica je to koja privlači mnoge, posebno strance koji nemaju prečesto priliku pedalirati uz more. No, taj potez uz more nije bio najzanimljiviji školarcima.
    – Najljepše je bilo kad je policija zaustavila promet i kad su svi automobili morali stati u kolonu kako bi nas propustili kod pumpe kod Kaštela, kaže jedan od biciklista.
    Učenici iz Selca prvi put su došli u školu biciklima. Kažu da bi to rado činili i dalje kad bi dozvolilo vrijeme. No, problem je što nema sigurne staze na relaciji Selce – Crikvenica. Posebno je opasna dionica od pumpe kod Kaštela do škole, gdje je promet intenzivan.
    – Djeca su bila oduševljena. Pitali su me je li moguće postaviti rešetke ispred škole gdje bi mogli ostaviti i zaključati bicikle, kaže ravnateljica Desiree Pečaver koja je svojim automobilom dovezla torbe učenika-biciklista. Uz dobru volju i bicikl za sudjelovanje u malom školskom biciklističkom pokusu trebalo je imati i još jedan bitan detalj. Kacigu.

A. RAVLIĆ

Osnovna škola Zvonka Cara Crikvenica / Kotorska bb, HR-51260 Crikvenica / www.os-zvonka-cara-crikvenica.skole.hr / ured@os-zvonka-cara-crikvenica.skole.hr